Feneryolu Mah. Bağdat Caddesi No:91 A/1 Blok Kat:1 D:3-4 KADIKÖY/İSTANBUL
tren

Siyah Nokta Temizliği

Siyah Nokta Temizliği

Siyah noktacıklar için tedavi yöntemleri nelerdir?

  • A vitamini, salisilik asit ve meyve asidi içeren krem kullanımı
  • Tıbbi cilt temizliği
  • Kimyasal peeling
  • Lazer tedavileri

Siyah noktalar nasıl temizlenmelidir?

Siyah noktalar çok yüzeysel ise profesyonel yerlerde cilt bakımı ile temizlenebilir. Eğer çok sayıda ve derin yerleşimli ise cilt doktoru kontrolünde tedavi olunmalıdır.

Siyah nokta tedavisinde kullanılan kremler nasıl etkili olur?

A vitamini, meyve asitleri ve salisilik asit içeren krem şeklinde ilaçlar, siyah noktaları temizler ve yeni siyah noktaların oluşmasına engel olur. A vitaminli kremler 2 hafta kullanıldıktan sonra yapılan cilt bakımında siyah noktalar çok kolay temizlenir. Böylece cilt zedelenmez ve iz kalmaz.  Siyah noktalar kaybolduktan sonra A vitaminli krem kullanımına bir süre daha devam edilmelidir. Çünkü cilt temizlendikten 1-1,5 ay sonra tekrar dolabilir. Engellemek amaçlı A vitamini içeren krem kullanmak faydalı olacaktır.

Siyah noktalar nasıl görülür?

Siyah noktalar yüzde, sırtta, omuzlarda ve kalçada görülebilir. Siyah noktalar yüz bölgesinde alın, burun, çene, çene altı ve yanaklarda ortaya çıkabilir. Ergenlik çağıyla beraber veya ergenlik sonrası çoğalabilirler. Siyah noktalar, sivilce yani akne hastalığının bir parçasıdır. Siyah noktalar iltihapsız sivilce yani akne olarak nitelendirilebilir. 

Siyah noktalar neden görülür?

Siyah noktalar cilt yağlanma şikayetiyle birlikte ortaya çıkar. Hormonların artışı ve stres cildi yağlandırarak gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Günümüzde kullanılan makyaj malzemeleri, saç ve yüz bakım ürünleri siyah nokta sebebi olabilir.

En çok siyah nokta yapan ürünler nelerdir?

  • Fondoten ve pudralar
  • Yüze sürülen nemlendirici kremler
  • Temizleme  sütleri
  • Güneşten  koruyucu krem ve losyonlar
  • Saça sürülen şekillendirici, nemlendirici, jöle ve biryantin gibi ürünler

Siyah nokta şikayeti olanlar nelere dikkat etmelidirler?

Siyah nokta şikayeti olanlar, yağsız, su bazlı ve sivilce yapmayan (non-komedojenik) ürünleri tercih etmelidirler. Bir ürüne yani başlandığında siyah noktalar artarsa bu ürünü bırakmak yerinde olacaktır. Ayrıca normalde cilde dokunmayan bir bakım ürünü, stresli dönemlerde cildin yağ salgısı arttığı için siyah nokta sebebi olabilir.

Yüzdeki siyah noktalar için doğru ürün kullanımı çok önemlidir. Fondoten ve pudra gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Nemlendiriciler ve güneşten koruyucular yağsız olmalıdır.  Yüz temizliği yıkama jelleriyle yapılmalıdır. Günde iki seferden fazla yüz yıkamak doğru değildir. Cildi tahriş ederek cilt yağlanmasını artırır.

Siyah Nokta Temizliği / Uzm Dr. Güneş Ertürk

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
1
MD Whatsapp Hattımız.
Powered by