Feneryolu Mah. Bağdat Caddesi No:91 A/1 Blok Kat:1 D:3-4 KADIKÖY/İSTANBUL
tren

Sivilce yalnızca ergenlik sorunu mu?

Sivilce yalnızca ergenlik sorunu mu?

Akne, yani halk arasında bilinen ismiyle sivilce, ergenlik döneminin doğal bir sonucu gibi görülse de aslında sonraki yaşlarda da karşımıza çıkabilir. Son yıllarda cilt hastalıkları hekimlerine yani dermotologlara ergenlik sonrası başlayan akne nedeniyle başvuranların sayısı hızlı bir şekilde artıyor. Ergenlik akneleri bazen ileri yaşlara kadar devam ederken 20’li yaşlardan sonra hızlı bir şekilde artan sivilce sorunları da karşımıza çıkabiliyor. Dermotologlar bu tip akneleri ‘geç başlangıçlı akne’ olarak kabul ediyorlar.

Aniden bastıran sivilceler mutlaka iz bırakır mı?

Sivice sonrası kalan izler, kişinin cilt yapısı, genetik yatkınlığı ve sivilcenin şiddeti ile doğrudan ilgilidir. Cildinde ciddi sivilce bulunan kişilerin sonrasında sivilce izi sorunu yaşama riski çok yükselir. Sivilceler sadece fiziksel değil psikolojik olarak da sorunlar yaratabilir. Bazen yüzünde sivilce olan insanlar toplumdan kaçarlar, dışarı çıkıp insanlarla karşılaşmaktan bile çekinir duruma gelebilirler. Bu sorunu yaşayanlar şunu bilmelidir ki sivilceli yüze sahip birinde hiç bir iz kalmayabileceği gibi, az sivilceli olup yoğun izler taşıma riski de bulunabilir. Bununla birlikte orta ve yüksek şiddekli sevicelerden sonra iz kalma ihtimali yüksektir. Ha fif şiddetli ve sürekli aynı bölgede çıkan iltihaplı sivilceler de tedavi edilmezse bir dönem sonra o bölgede iz bırakma ihtimali yüksektir.

Sivilceye yanlış şekilde müdahale etmek şiddetlenmesine ve var olan derinlikten daha da derinlere inmesine neden olabilir. Sıkma gibi müdahaleler doku tahribatını da beraberinde getirir. Sivilce sıkıldığı zaman alt bölgede bir patlama olur ve iltihap dokunun altına yerleşir. Sivilceye müdahale edilmediğinde de iz bırakma ihtimali yükselebilir. Sivilce çıktığında mutlaka tedavisi gerekir. Örneğin A vitaminli sivilce kremleri hem sivilceleri engeller hem de sivilce izlerini yok eder.

Tüm sivilcelerin izleri aynı şekilde mi tedavi edilir?

Sivilce izleri aslında genel olarak ikiye ayrılır. Maküler tipte izler ve skar dediğimiz tipte izler farklı şekillerde kendini gösterir.

Maküler izleri leke şeklindedir, daha kısa sürede iyileşme özelliği gösterir ve çok daha kolay tedavi edilebilir. Bu tip sivilceler de iyileşirken de renk değişimi görülebilir. Açık renk tenli insanlarda kırmızı izler görülürken esmerlerde kahverengi izler daha belirgindir.   

Skar izler ise deride çöküntü ve kabarıklık ile kendini belli eder ve daha geç iyileşir. O nedenle çok daha sabırlı bir tedaviye ihtiyaçları vardır.

Bir bölgede sürekli sivilce çıkması o bölgenin dokusunu yer ve iz kalma riski artar. Eğer bir iz artık meydana geldiyse ve aradan 6 ay geçmesine rağmen o iz geçmiyorsa kalıcı bir iz olarak kabul edilebilir.

Sivilce izlerinin yok edilmesi için en popüler yöntemler lazer tedavileridir. Bunun yanısıra başarı oranını artırmak için başka yöntemler de kullanılabilir. Lazer tedavileri bir kaç çeşide ayrılır. Deri soyma tedavilerinden çok iyi sonuçlar alınabilir. Bu işlem lazerle yapılabilir ama bir hafta on gün yüzde kabuklanma ve kızarıklık yaptığı için başka yöntemlerin de arayışına girilebilir. Bunlar arasında en çok kullanılan yöntem fraksiyonel lazerlerdir. Bunların da kendi içinde çeşitleri vardır.

Kimyasal peeling bütün sivilce izlerini yok edebilir mi?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki sivilce lekeleri hafifse harici uygulanan ilaçyla da tedavi edilebilirse de ilaçlar etkilerini daha geç gösterir. Daha derin olan lekelerde ise kimyasal peeling işlemi yapılır. Peeling cilt yüzeyine kimyasal madde sürülerek cilt yüzeyinin uzaklaştırılmasıdır. Sivilcenin ciltte yarattığı sorunun, izin ve lekenin şiddetine göre peeling işlemi değişebilir. Sivilce izlerinin maküler yani lekeli şekilde olanlarında en çok glikolik asitli peeling tercih edilir. Kişinin cilt yapısına ve cildin kalınlığına göre kullanılacak asitin miktarı ve konsantrasyonu belirlenir.

Ancak şunu unutmamak gerekli ki peeling sonrası cildin nemlendirilmesi güneşten korunması çok önemlidir. 21 gün arayla 4-6 seans peeling işlemi yapılabilir. Peeling işlemi sonrasında ciltte hafif bir soyulma, kabuklanma görülebilir. Bu kabukların asla koparılmaması gerekir.

Peeling sonrası sivilce lekelerinde hafiflemenin yanında siyah noktalarda azalma, ciltte parlak bir görünüm ve hatta ince oluşan çizgilerin yok edilmesi bile mümkün olur. Ancak yaz mevsimi peeling için çok da uygun bir dönem olmayabilir. Yaptırmak için beklemek istemeyenlerin güneşten korunma için çok özenli davranmaları gerekir.

Çukurlaşmış sivilce izlerinin en iyi çözümü nedir?

Dermaroller tedavisi atrofik tarzda yani çukurlaşmış izlerde etkili olan ve sık tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Üzerinde çok sayıda mikro iğnecik olan tekerlek ya da diktörtgen şeklindeki mini tedavi cihazları yüz üzerinde tedavi ettirilir. Bu küçük iğnelerin boyları 0.5mm ile 2.0 mm arasında değişiklik göstermektedir. İğnelerin uzunlukları arttıkça etki ettikleri derinlik artar. Bu iğneler yardımıyla deride yara oluturulması hedeflenir. Bu iğneler yardımıyla deride açılan mikro kanallar sayesinde derinin kan dolaşımı artar. Beraberinde kullanılan tedavi edici ürünlerin emilimi artar. Deride oluşturulan kontrollü hasar ile yara iyileştirme süreci başlatılarak yeni bağ doku sentezinin oluşması sağlanır.

Açılan mikro kanallar 15-20 dakika içinde kapanır. İşlemlerde kullanılan iğnelerin boyu hasara ve cilt yapısına göre özel olarak ayarlanır. İşlem öncesi en küçük bir sızı olmaması için ağrı kesici krem uygulaması yapılır. İşlem sonrası yalnızca iki gün süren kızarıklık olur ve daha sonra o da geçir. Seans araları genelde birer ay olmakla birlikte 4-6 seans arasında uygulama yapılması önerilir.

Derinliği ve şiddeti, kişinin yaşı, sigara içip içmediği teninin hangi renk olduğu bile önemlidir. Esmer bir kişiye çok fazla işlem yapamazsınız. Beklenti oranı yüzde 70 ile yüzde 30 arasında olmalıdır. Şunu da unutmamak gerekli ki, sivilce izi tedavisi ne kadar erken dönemde yapılırsa o kadar kolay yanıt alınır.

Lazer tedavisi ile sivilce tedavisinde başarı oranı yüksek mi?

Sivilce izlerinin ve lekelerinin tedavisinde son yıllarda kullanılan ve çok başarılı sonuçları ile ön plana çıkan tedavi fraksiyonel lazerler karbondioksit lazer tedavileridir. Fraksiyonel lazer ile sivilce lekeleri büyük oranda tedavi edilmektedir. Hasta memnuniyeti yüzde 100’lere kadar çıktığı gözlenmektedir. Fraksiyonel lazer sivilce lekeleri tedavisi ayda bir kez uygulanır. Karbondioksit fraksiyonel lazer erbiyum yağ lazere oranla ciltte daha derinlere inildiğinden sivilce izleri ve lekelerinin tedavisinde çok daha iyi sonuçlar elde edilebiliyor. Şu anda bu amaçla kullanılan en modern ve yeni teknolojidir.

Lazerle sivilce izi tedavileri için kaç seans gereklidir?

Deriyi soymadan yapılan lazer uygulamaları için de en az iki ile dört seans gereklidir. Deriyi derinden soyan lazerler ise iki seans yeterli olabiliyor. Seans sayısı hastanın şikayetinin derinliği ve sivilcelerinin tipi ile cildinin yapısına göre değişebilir. Kişilerin cilt rengi ve derisinin hassasiyeti çok önemlidir. Bu uygulamaları yaparken doktorun tecrübesi kullanılan cihazlar ve diğer yardımcı yöntemlerle birlikte tedavi süresi belirlenir. Sivilce Tedavisi hizmetini inceleyebilirsiniz.

Cildi soyarak yenileyen lazerlerin avantajları neler?

Bu lazerler hem cildi soyarak hem de ısıtarak yenileyebilir. Karbondioksit lazer günümüzde çok kullanılmıyor ancak erbium lazeri peelingle birlikte kullanmak mümkün. Peelingin avantajı ciltte daha çabuk yenileme sağlarken bu lazer sayesinde cildin altına ısı yayarak ciltte bir sıkılık da yaratabiliyor. Bu da hem parlaklık hem de yeniliğe yol açabilir.

Cildi soymadan yenileyen lazerlerin özellikleri neler?

Bu lazerler cildin altında bir şekilde onarılma reaksiyonu başlatabilirler Aslında lazerler cilt altında belli bir maddeyi hedeflerler. Kimi suyu, kimi kolejeni kimi ise rengi hedefler bunlardan yola çıkarak ciltte kontrollü bir hasar yaratarak yenilemeyi sağlar. Lazerler cildin üzerinde herhangi bir etki bırakması engellenir. Bu tedaviyi yaptırırken iş hayatına, soyal hayatına devam etmek isteyenler için çok daha başarılıdır.   

BUNLARI UNUTMAYIN

Akneleri sıkmayın: Kesinlikle aknelerinizi sıkmayın. Aknelerin sıkılması o bölgedeki leke ve iz kalmasına neden olur.

Makyaj uygulamayın: Sivilcelerin üzerini örtmek için makyaj yapmak hatadır. Mümkün oldukça az makyaj yapın. Gece yatmadan önce de mutlaka makyajınızı temizleyin.

Hormonlarınıza baktırın: Akne şikayetine ilaveten adette düzensizlik, tüylenmede artış gibi yakınmalarınız varsa hormonal bir sorununuz olabileceğini düşünmeniz gerekli. Bu durumda bir takım testlere ihtiyacınız vardır.

Tonik kullanın: Cildinizi akne için uygun olan temizleyicilerle günde iki kez temizlemeniz gerekir Cildi çok yağlı olanlar temizlemenin ardından yağlanmayı baskılayıcı özelliği olan toniklerle tedaviye devam etmelidir.

Yediklerinize dikkat edin: Beslenmenize özen göstermeniz gerekir. Gıdalar aknenin tek nedeni olmasa da alevlendirici özellikleri vardır. Akneli kişiler yüksek glisemik indeksli gıdalardan uzak durup düşük glisemik indeksli yiyecekleri tercih etmelidir.

Doğru yağı kullanın: Omega 3, omega 6 tüketimini artırın. Balık, yeşil yapraklı sebzeler, soya yağı, deniz ürünleri bu açıdan yoğun gıdalardır.

Yağlı sütten uzaklaşın: Akne üzerinde yağlı sütün büyük etkisi vardır. Yağlı süt ve ürünleri hormon içeriklerinden dolayı akneleri alevlendirir. Süt ürünlerinin yarım yağlı olanlarını tercih edin.

Şüpheli gıdaları kesin: Şüpheli gıdalarla aknelerin artma tarif eden hastalar o gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak kalmalı.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
1
MD Whatsapp Hattımız.
Powered by