Feneryolu Mah. Bağdat Caddesi No:91 A/1 Blok Kat:1 D:3-4 KADIKÖY/İSTANBUL
tren

Metabolizma Hızlandırma Yolları?

Metabolizma Hızlandırma Yolları?

Metabolizmanın Hızlandırmanın Püf Noktaları

Genellikle kış aylarında alınan kaloriler ve vücudun hareketsiz kalmasıyla birlikte yavaşlayan metabolizmamız yorgun, bitkin ve halsiz kalmamıza neden oluyor. Vücutta biriken bu toksinleri, yağları ve atık maddeleri atabilmek için metabolizmamızın hızlı çalışmasını, yenilenmesini ve canlanmasını sağlamalıyız. Alacağımız birkaç önlemle vücudumuzun düzenli çalışmasını, metabolizmamızı hızlandırarak toksinlerden arınmayı ve sağlıklı kilo vermeyi sağlayabiliriz.

Metabolizma hızlandırmanın en temel yolları;

1- Mutlaka güne kahvaltıyla başlayın. Besin tüketmek sindirim sistemini aktive eden bir durum olduğu için düzenli kahvaltı metabolizmanın da hızlı çalışmasına yardımcı oluyor. Akşamları ise metabolizmamız yavaşladığı için fazla ve ağır yemeklerden kaçınmalı ve kilo kontrolünü sağlamalıyız.

2- Az ama sık yiyerek vücudu devamlı çalıştırın. Günde 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere toplamda 6 öğün yemek yemeye özen gösterin. Böylece almanız gereken günlük enerjiyi altı öğüne bölerek gün içinde daha fazla tokluk hissi yaşayacak hem de sık ama az yiyerek metabolizma hızınızı arttıracaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken püf nokta ağır yemeklerden kaçınmak, hafif ve sağlıklı atıştırmalıklara yönelmek.

3- Düşük kalorili diyetlerden kaçının. Uzun süre aç kalarak yapılan diyetler vücutta enerji tüketimini azaltıyor ve metabolizma hızını düşürüyor. Enerji tüketimi azalan ve metabolizması yavaşlayan vücutta kilo vermek daha da güç hale geliyor. Bu nedenle günlük 1000 kalorinin altında yapılan diyetler hem vücut sağlığını bozuyor hem de kilo vermeyi daha zor hale getiriyor.

4- Vücuttaki toksinlerden arınmak için her gün mutlaka 2,3 litre su tüketin. Vücudun en temel ihtiyacı olan su düzenli tüketilmediği takdirde metabolizmayı yavaşlatıyor ve vücut direncini düşürüyor. Düzenli tüketildiğinde vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı oluyor ve kilo almayı engelliyor.

5- Yemekten hemen sonra kesinlikle yatmayın. Yemek sonrasında düzenli yapılan hafif yürüyüşler metabolizmayı hızlandırmada etkili oluyor ve kilo alımını önlüyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yemekten hemen sonra ağır sporlardan ve egzersizlerden kaçınmak. Yemekten 2 saat sonra spora başlamak vücut sağlığınız için daha faydalı olacaktır. Ayrıca diyetisyenlerin doğal sağlıklı diyet listelerini kullanarak zayıflamanızı hızlandırabilirsiniz diyetisyenlerin yayınladığı ücretsiz etkili diyet programları için tıklayın diyet listesi .

6- Sağlıklı yaşam için düzenli uyku şart. 6-8 saat arasında düzenli uyku uyumak metabolizmayı olumlu yönde etkiliyor ve vücut dengesini sağlıyor.

7- Küçük değişiklikler yaparak farklı gıdaları da tüketmeye özen gösterin. Böylece hiç yemediğiniz ya da çok fazla tüketmediğiniz gıdalardan farklı besin öğeleri, vitamin ve mineralleri alarak metabolizma hızınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

8- Dengeli ve düzenli beslenmenize rağmen metabolizmanız düzenli çalışmıyor ve kilo veremiyorsanız mutlaka endokrinoloji ve metabolizma uzmanına muayene olun ve tiroit bezinizi kontrol ettirin.

9- Yavaş yemek yiyin ve lokmalarınızı iyice çiğneyin. Yemek yemeye uzun bir zaman ayırın. Çünkü besinleri iyice çiğneyerek yutmak ve yavaş yemek daha fazla enerji harcamamıza neden olacağı için, vücudun daha fazla kalori yakmasını ve daha kolay hazmını sağlar.

10- Alkolden ve fazla kafein tüketiminden uzak durun. Günde 200-300 mg kafein tüketimi, metabolizma hızını %8 ile 13 oranında arttırıyor. Ancak 400 mg ve üzeri kafein tüketimi vücut dengesini bozacağı ve bağımlılık yaratacağı için önerilmiyor. Alkol tüketimi ise metabolizma dengesini olumsuz yönde etkileyeceği için oldukça sakıncalı.

Siz de yaklaşan bu yaz aylarında fazla kilolardan kurtulmak, toksinlerden arınmak, sağlıklı ve dengeli bir bedene sahip olmak için bu temel yöntemleri uygulayabilir, metabolizma hızınızı arttırarak sağlıklı ve hızlı kilo vermeyi başarabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
1
MD Whatsapp Hattımız.
Powered by