Feneryolu Mah. Bağdat Caddesi No:91 A/1 Blok Kat:1 D:3-4 KADIKÖY/İSTANBUL
tren

Cilt Çatlağı Tedavisi

Cilt Çatlağı Tedavisi

CİLT ÇATLAĞI TEDAVİSİ

Cilt çatlakları günümüz insanın en önemli cilt estetiği problemlerinden bir tanesidir. Cilt çatlaklarını, cildin alt tabakasının hızlı bir şekilde yani derinin genişleme kapasitesinin üzerinde aşırı gerilmesi sonucunda dayanamayarak yer yer yırtılması olarak tarif edebiliriz. Bu lezyonlar ilk oluştuğunda dışarıdan kırmızımsı veya mor olarak görülürler. Yırtılmanın yeni oluşması ve bu yırtılma sırasında deri içindeki mikro kanamalar sebebiyle bu kırmızımsı renkler görülür. Cilt çatlağı yani cilt yırtığı eskidikçe beyazlaşmaya başlar ve dışarıdan ciltte beyaz çatlaklar olarak görülürler. Bu çatlaklar zamanla beyazlaştığı için esmer yani koyu tenli kişilerde daha fazla belirgindir.

Cilt çatlakları: gebelik döneminde, ergenlik döneminde veya hızlı kilo alıp verme sonucu oluşan estetik açıdan birçok kişiyi rahatsız edebilen izlerdir. Çatlak izleri genel olarak yüzeyden çökük, yırtık şeklindedir. Cilt çatlakları kalça, karın, basen, göğüs, sırt, kol, diz arkaları ,baldırlarda görülmektedir. Ergenlik döneminde hızlı büyüyen genç kız ve erkeklerde cilt büyümesi ve genişlemesinin bu hıza yetişememesi nedeniyle gençlerde özellikle kalçalarda ve bacaklarda sık sık bu çatlaklar oluşabilir. Önlemek için bu bölgelere yağlı kremlerle masajlar yapılabilir ya da en azından kilo alması önlenmelidir. Çatlak cilt dokusu incelendiğinde, bağ doku elemanları dediğimiz, dokuları sıkı tutan ve canlılık veren doku elemanlarının azalarak cildin esnek ve sıkı yapısını kaybetmiş olduğunu gözlemleriz. Bu gevşeme ve eskimeyi gidermek için dokudaki bağ doku elemanlarını yeniden oluşturmak gerekir. Fraksiyonel Karbondioksit lazerler uygulanan cilde yeni doku oluşumunu tetikleyerek etki ederler. Oluşan yeni bağ doku yavaş yavaş çatlamış alanı doldurarak, cildin yenilenmesine ve çatlak görünümünün azalmasını sağlar. Seans aralıkları genelde 4-6 haftada bir olup, cilt problemine göre 3-6 seans arası önerilmektedir. İşlemde lokal anastezik kremler kullanıldığı için ağrı hissedilmez.

Hamilelik döneminde hasta normalden fazla kilo alırsa vücut genişlemesine deri uyum sağlayamamakta ve çatlamaktadır. Hamileler ideal kilolarını korumalı ve her aya bir kilo hesabı ile giderlerse hem vücut estetiğini korumuş olurlar  hem de hamilelik sonrası oluşan bu deformasyon ve cilt çatlaklarından korunmuş olurlar.

Oluşan cilt çatlaklarının tamamen tedavi edilmesi oldukça zordur. Karın bölgesinde oluşmuş çatlaklar eğer karın sarkması da varsa karın germe ameliyatı ile beraber giderilebilir.

Vücudun diğer bölgelerinde oluşmuş cilt çatlaklarının tedavisi günümüzde kısmen de olsa lazer yöntemiyle mümkündür. Lazer uygulaması ile çatlak tedavisi oldukça kolaydır. Lokal anestezi ile lazerle işlem yapılır. Birkaç haftalık iyileşme dönemi sonrasında çatlak genişliği ve derinliği ciddi derecede   azalır. Lazer işlemiyle hem çatlamış ve yırtılmış derinin üst tabakası yenilenir hem de derin dokulardaki yırtıklar tedavi edilmiş olur

Sonuç olarak lazer tedavisi ile ciltteki çatlaklar tedavi edilerek önemli miktarda toparlanma ve iyileşme sağlanır. Sizde cilt çatlaklarınızdan şikayetçiyseniz, ileri teknolojinin de etkisiyle uygulanan lazer işlemlerini tercih edebilirsiniz.

 

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
1
MD Whatsapp Hattımız.
Powered by