Feneryolu Mah. Bağdat Caddesi No:91 A/1 Blok Kat:1 D:3-4 KADIKÖY/İSTANBUL
tren

Botoks depresyonu da silebilir

Botoks depresyonu da silebilir

Botoks üzerine yapılan çalışmalara her geçen gün yenisi ekleniyor. Botoks yüzlerce alanda tedavi amacıyla kullanılıyor. Ancak yüzdeki kızgın ifadeyi düzelterek kırışıklıkları tedavi etmek için uygulanan botoksun aynı zamanda depresyon üzerinde etkili olduğu kanıtlandı.

“Bir yandan zamanın etkilerinden kurtulurken diğer yandan sorunları da onarabilmek mümkün mü?” İşte uzmanlar bu sorudan yola çıktılar.

Amerikan Psikiyatrik Araştırmalar Dergisi’nde yayınlanan çalışmada araştırmacılar özel bir kontrol gurubu üzerinde botoksun etkisini incelediler. Anti depresan ilaçların yanıt vermediği majör depresif bozukluğu olan hastalara botoksun etkisini ölçebilmek için kontrol grubu oluşturdular. Bir guruba ilaç yerine plesebo verildi. Diğer gruba ise kaş arası ve yalnızca alın bölgesine beş enjeksiyonu kapsayan tek bir doz uygulandı. Tedavi grubunda depresif belirtilerin altı hafta izlenmesi sağlandı. Bu süre içinde depresyonda olanların yüzde 47’sinde önemli bir iyileşme görüldü. Plasebo grubunda ise bu oran yalnızca yüzde 9 düzeyinde kaldı. Ayrıca araştırmacılar botoksun depresyon üzerine etkisinin 16 hafta boyunca devam ettiğini de saptadılar.

Çalışmaya katılan İsviçre’nin Basel Üniversitesi’nden M. Axel Wollmer, “Daha fazla çalışma gerekmekle birlikte bu araştırma yüz kaslarının duyguları da etkilediği kanıtlanmıştır” yorumunu yaptı. 

Botoksun sahtesi olur mu?

Uzakdoğu, Hindistan, Pakistan’da üretilen tıbbi malzemeler arasında en yaygın olanı botokstur. Sahte botokslar Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilmediği için Türkiye’ye kaçak yollarla girip pazarlanıyorlar. Amerika’da da bu botoksların satışı yasaklandı ve bu noktada büyük bir savaş veriliyor. Ancak hala el altından satılıyorlar. Sahte botokslar özellikle ucuz olduğu için de tercih ediliyorlar. Merdivenaltı denilen estetik merkezlerin bazılarına bavullar içinde getiriliyorlar. Normal botoks uygulamalarının fiyatlarından üçte bir oranında satın alınabiliyor. Bu nedenle özel kampanyalarla sunuluyorlar.

Sahte botoks nasıl yapılıyor?

Asya ülkelerinden gelen kalitesiz botoksların içinde domuz, fare gibi atıklar bile bulunabiliyor. Botoksun zehir olarak bilinen içeriği normalde bakteriden elde edilir ilere teknoloji gerektirir. Asya ülkelerinde merdiven altlarında üretilenlere ise hayvansal atıklar ekleniyor. Alerjik etkileri artarabiliyor. Bütün Avrupa ülkelerinde bu sorun yayaşanıyor. Sahte botoksu ayırt etmenizin tek yolu ise kliniğinizi ve doktorunuzu iye seçmekten geçiyor.

Botoksun etkisi geçince daha kötü olabilir mi?

Kesinlikle yanlış bir inanış. Eski halini unuttukları için yeni görünüme alışan insanlar eskiye dönldüğünde böyle düşünmeye başlayabilir. Çünkü etkisi tamamen geçicidir. Alın bölgesine yapılan botoksta altı ay boyunca alnın yaşlanması durur.

Botoksu bir kere yaptırınca hep yaptırmak mı gerekir?

Öyle bir şey yoktur. Yılda bir ya da iki kere yaptırarak gayet iyi ve güzel bir görünüm elde edilebilir. Üstelik şunu vurgulamak gerekir ki kırışıklıkları tedavi etme etkisi de vardır.

Botoks dudağa yapılırsa salya akar mı?

Geçen yıl bir buçuk milyon botox yaptırdı. Botoks doğru uygulandığında akıllı bir bomba gibi hedefine kitlenir ve kırışıklıkları bir kaç gün içinde yok eder. Kaşlar ve göz çevresindeki kırışıklarların arasında bulunan soğuk çizgiler için en ideal olanı botoks alanlarıdır. Ancak üst dudağa fazla enfekte edilirse bu kötü sonuçlar verebilir. Üç yüz otuz üç diyebiliyor musunuz? Eğer fazla botoks yaptırırsanız diyemeyebilirsiniz. Bu nedenle çoğu estetik uzmanı bu çizgiye dokunmaz. Gülmek ve o çizgilerden kurtulmak arasında bir seçim yapmak çok zor olabilir. Çok botoks yaptırırsanız ifadesiz bir yüzünüz olabilir. Bu yüzden gerçek bir doktora botoks yaptırın. Eğer hamileyseniz ya da nörolojik bir rahatsızlığınız varsa bunu aklınızdan bile geçirmeyin.

Daha kalıcı bir botoks yok mu, etkisi çabuk geçiyor?

Kalıcı yöntem olması aslında riskli bir durumdur, botokslu halini tercih etmeyen insanlar için bu süre idealdir.

Botoks yaptırdım ama hala çizgilerim var neden?

Yıllar içinde oluşan kırışıklıklar bir kaç botoks uygulaması için geçmez. Bu nedenle bütün çizgilerin silineceğini düşünmek yanlış.

Ben botokslu yüzü neden hemen anlıyorum?

Mimiksiz ve anlamsız hale gelen belki de aşırı ve hatalı botoks uygulanan yüzler anlaşılır. Diğerlerini ise ‘yüzün dinlenmiş’ diye fark edebilirsiniz. Çünkü yüze doğal bir tazelik verir. 

Botoks zehirler mi?

Hakkında pek çok şehir efsanesi de olsa botokstan zarar görenler yok denecek kadar azdır. Botoksta uygulanan doz en çok 50 ünitedir. Hayati tehlike yaratabilecek dozu ise 2500 ve 3000 ünite olarak gösterilmiştir.

Botoks yeni kırışıklıklarda mı eski kırışıklarda mı daha etkilidir?

En uygun kişiler aslında yüzü yeni kırışmaya başlamış olanlardır. Botoks enjeksiyonu ile hem bu kırışıklar etkin biçimde yok edilir, hem de mimikler azalacağı için ilerde daha aç kırışma olur. Yani sadece mevcut kırışıklıklar için değil, ilerde oluşacak olanlar için de etkilidir. Ancak yüz germe ameliyatları ile düzelebilecek kırışıklıklar için etkili olmayabilir.

Botoks yaptıranlar neden şeytan kaşlı olur?

Uzun süre botoks uygulamaları yayınlarda göz bebeğinden bir dikey çizgi çekin ve bunun dışında botoks yapmayın yazıyordu. İşte bu şekilde yapılan botoksların çoğunda şeytan gibi kaşlar yukarı doğru kalktı. Bu da botoksun imajının bozulmasına neden oldu. Alın yanlarına iki küçük doz eklenerek alındaki çizgiler azaltılırken havaya kalkık kaş yerine yana çekik kaşların olması sağlandı. Böylece çok daha estetik bir görünüm sağlandı.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
1
MD Whatsapp Hattımız.
Powered by