Feneryolu Mah. Bağdat Caddesi No:91 A/1 Blok Kat:1 D:3-4 KADIKÖY/İSTANBUL
tren

Ben Tedavisi

Ben Tedavisi

BEN (NEVUS) TEDAVİSİ

Hemen hemen her insanın vücudunda doğuştan gelen benler mevcuttur. Bazı kişilerde tüm vücuda yayılmış irili ufaklı onlarca ben bulunurken, bazı kişilerde çok daha az sayıda ben bulunabilir. Benler; aslında vücudumuzda normalde de bulunan ve deriye rengini veren melanosit hücrelerinin bir araya gelerek oluşturdukları doku parçalarıdır ve bunlar iyi huylu tümör dokularıdır. Doğuştan oluşabildiği gibi sonradan hayatın belirli dönemlerinde de oluşma özelliği vardır. Benler farklı renk ve şekilde karşımıza çıkabilir. Renkleri kırmızı, siyah, kahverengi ve hatta bu renklerin karışımı şeklinde de oluşabilir.

Sıradan benlerin kansere dönüşme ihtimali çok düşüktür. Ancak melanom adı verilen ve ölümcül olabilen bu kanserin bazı ben tiplerinden kaynaklanması ve görüntüsünün sıradan bir bene benzemesi kişileri bazen yanıltabilmektedir. Bu nedenle vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşan bir benin ne derece risk taşıdığını öğrenmek için mutlaka bir doktora muayene olmalısınız.

Bazı kişiler cildine baktığında benlere benzeyen lekeler görebilir. Bunlar genellikle yüz, omuz ve sırt bölgesinde , güneşe fazla maruz kalmanın sonucunda oluşan çillerdir. Vücutta herhangi bir risk taşımazlar.

Benler genellikle estetik kaygıları ortadan kaldırmak amacıyla tedavi edilirler. Eğer bir ben renk, şekil veya boyut  olarak hızlı bir değişime uğruyorsa, kaşınma, kanama veya ağrı varsa melanom olma olasılığı yüksektir ve bu durumda benin alınması gerekebilir. Alındıktan sonra mutlaka patolojik incelemeye gönderilmelidir.

Et beni tedavisi: Ben alınması kesinlikle kanser oluşumunu tetiklemez. Aksine olası bir kanseri erken teşhis ile yakalanması sağlanır.

Ben tedavisi lazer yardımı ile yapılmalıdır. Bu tedavide kullanılan lazer ise fraksiyonel lazerdir. Lazer ile ben alma işleminde öncelikle alınacak olan ben(nevus) lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu uyuşturma sonrasında ben üzerine, doktorun belirlediği dozda lazer ışınları gönderilir. Lazer ışınları ulaştığı noktaya etki ederek melanositleri parçalar. Parçalanan melanositler deriden atılır ve deri altında kalan hücre parçaları ise deri hücreleri tarafından emilir. Derinin kendi kendini iyileştirme gücüyle birlikte, benin alındığı bölgede kısa zamanda iyileşme sağlanır. İşlemden sonra 1 haftaya kadar süren kabuklanmalar olur. Yarayı iyileştiren antibiyotikli kremler kullanılmalıdır. Ayrıca düzenli olarak güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Bunun dışında lazer işleminden sonra benin alındığı bölgede herhangi bir kalıcı hasar oluşmaz.

MD Dermatoloji

ETİKETLER: ,
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
1
MD Whatsapp Hattımız.
Powered by