Feneryolu Mah. Bağdat Caddesi No:91 A/1 Blok Kat:1 D:3-4 KADIKÖY/İSTANBUL
tren

Yaşlılık Lekesi

Yaşlılık Lekesi

Yaşlılık lekesi nedir?

Yaşlılık lekesi orta yaşlarda ortaya çıkmaya başlar. El sırtında ve yüzde ortaya çıkan yaşlılık lekeleri,  genellikle 40 yaş sonrası görülür.

Yaşlılık lekesi en çok güneşe maruz kalan deri alanlarında görülür. El sırtı, yüz, omuz, sırt ve göğüste ortaya çıkar. Değişik boyutlarda, net sınırlı kahverengi lekeler veya et benleri şeklindedirler. Bazen kendiliğinden küçülüp büyüyebilir. Yaz aylarında rengi koyulaşır.

Yaşlılık lekeleri kansere dönüşmez. Bu yüzden tedavileri estetik amaçlarla yapılır. Ancak bazı yaşlılık lekeleri, lentigo maligna olarak adlandırılan cilt kanseri ile karışabilir. Bu nedenle aniden büyüyen lekelerde özel dermatoskopik inceleme yapılmalıdır. Dermatoskop cilt doktorları tarafından kullanılan özel bir büyüteçtir. Cilt lekeleri ve benler hakkında daha kesin teşhise varılmasını sağlar.

Yaşlılık lekesi tedavisi nasıl yapılır?

Yaşlılık lekeleri tedavisinde kimyasal peeling,  kryoterapi ( buz tedavisi) ve lazer tedavileri kullanılabilir. Yaşlılık lekeleri deriden kabarık et beni şeklindeyse 1-2 seansta lazer veya kryoterapi ile giderilebilir. Deriden kabarık olmayan leke şeklinde yaşlılık lekeleri kimyasal peeling, buz veya lazerle 1-4 seans, 1 ay aralıklarla tedavi edilebilir. İşlemlerden sonra 4-7 gün süren renk değişikliği veya kabuklanma olabilir.

Yaşlılık lekesinde kullanılan lazerler hangileridir?

  • İntense pulsed light (IPL)
  • KTP lazer (532 nm)
  • Fraksiyonel lazerler
  • CO2 lazer
  • Erbium lazer

Eldeki yaşlılık lekeleri nasıl giderilir?

Eldeki yaşlılık lekeleri lazerle veya buz tedavisi ile giderilebilir.  Tedaviler 3-4 hafta aralıklarla 1-4 seans yapılır. Eldeki yaşlılık lekelerinin lazer veya kryoterapi ile tedavisinden sonra leke yerlerinde bir süre kızarıklık kalabilir. Bu durum el sırtının fakir cilt yapısı ile ilgilidir ve geçicidir.  Tedaviler sırasında cildi yenileyen tedaviler ve kremler kullanmak kızarıklıkların geçmesini hızlandırır.

Yaşlılık Lekesi Tedavisi / Uzm Dr. Gökhan Gökler

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
1
MD Whatsapp Hattımız.
Powered by