Feneryolu Mah. Bağdat Caddesi No:91 A/1 Blok Kat:1 D:3-4 KADIKÖY/İSTANBUL
tren

Güneş Lekesi

Güneş Lekesi

Yüzdeki güneş lekeleri nasıl geçer?

Güneş lekesi tedavisinde sürülerek kullanılan leke kremleri, ağızdan alınan antioksidan haplar, lazer tedavileri ve kimyasal peelingler tek başına veya birlikte kullanılabilirler. Güneş lekesi şikayeti olanların düzenli olarak en az 30 faktörlü güneşten koruyucu ürünler kullanmaları gerekir. Ayrıca güneşten koruyucu kullanırken bile çok fazla güneşe maruz kalınmamalı, gölgede durmaya özen göstermeli ve şapka, gözlük takılmalıdır.

Güneş lekesine çözümler nelerdir?

 • Lazer tedavileri
 • Leke açıcı kremler
 • Kimyasal peeling
 • Mezoterapi- PRP

Lazerle güneş lekesi tedavisi nasıl etkili olur?

Leke tedavisinde kullanılan lazerler renk hücrelerini tahrip ederek ve cildi yenileyerek etkili olmaktadır.

Güneş lekesi tedavisinde hangi lazerler kullanılır?

 • İntense pulsed light (IPL)
 • Pulsed dye lazer
 • Q- switched ND: YAG lazer
 • Fraxionel lazerler

Güneş lekeleri için kremler nasıl etkili olur?

Leke tedavisinde kullanılan kremler farklı mekanizmalarla etkili olurlar. Leke ilaçlarının başlıca etki mekanizmaları şunlardır:

 1. Renk maddesi oluşumunu engeller
 2. Renk maddesinin diğer hücrelere geçişini engeller
 3. Renk hücrelerine zarar verir 
 4. Cildi yeniler

Yüzdeki güneş lekeleri için hangi kimyasal peelingler kullanılır?

Leke tedavisinde meyve asitli peelingler ve TCA peeling tedavide kullanılabilir. 1-4 hafta aralıklarla ortalama 3-5 seans tedavi gerekmektedir.  Kimyasal peeling cildi yenileyerek ve kullanılan leke ilaçlarının emilimini arttırarak etkili olabilmektedir. Kimyasal peeling koyu tenli kişilerde dikkatli uygulanmalıdır. Derin soyma yapan kimyasal peeling işlemlerinde eğer dikkatli yapılmazsa lekelerde artış olabilir.

Yüzdeki güneş lekeleri için mezoterapi nasıl uygulanır?

Leke tedavisinde mezoterapi deri altına küçük miktarlarda C vitamini, glutation, transexamic asit, pyrüvic asit gibi maddelerin enjekte edilmesi leke rengini açabilmektedir.  Yüz mezoterapisi leke tedavisinde tek başına kullanılmaz. Peeling, lazer gibi yöntemlerin etkinliğini arttırmak ve tedavilerin sonuçlarının kalıcı olması için kullanılır.

Yüzdeki güneş lekeleri için PRP nasıl uygulanır?

PRP yöntemi leke tedavisinde lazer ile kombine edildiğinde başarı oranını arttırır. Genel olarak cildin lekeli kısımları, güneşten daha fazla hasar görmüş cilt alanlarıdır. PRP yöntemi leke tedavisinde 3 -4 haftalık aralarla 3-4 seans yapılması gerekir. Cildi yoğun şekilde onaran PRP yöntemi ve leke lazerlerinin birlikte kullanılması lekelerin kaybolmasını veya azalmasını sağlayabilir. Aynı zamanda cildin gençleşmesine katkıda bulunur.

Güneş Lekesi Tedavisi / Uzm Dr. Güneş Ertürk

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
1
MD Whatsapp Hattımız.
Powered by