Feneryolu Mah. Bağdat Caddesi No:91 A/1 Blok Kat:1 D:3-4 KADIKÖY/İSTANBUL
tren

Çil Tedavisi

Çil Tedavisi

Çil nedir?

Yüzdeki çillerin nedeni cildin güneş ışığına aşırı renk üreterek tepki vermesidir. Çil selim karakterli,  net sınırlı, kahverengi küçük lekelerdir. Lentigo denilen daha büyük çillerden farkı yoğun güneş temasından sonra koyulaşır ve güneşlenilmediği zaman solarlar. Yüzde çiller en çok alın, yanak, burun üzerinde görülür. Tüm yüzü kaplayacak derecede şiddetli olabilir. Açık kahverengi, koyu kahverengi renge sahip olabilir. 

Çil kimlerde görülür?

Daha çok sarışın, kızıl ve açık tenli kişilerde, güneşle temas eden cilt bölgelerinde görülmektedir. Buğday ve esmer tenli kişilerde de çil oluşabilir. Erken çocukluk döneminden itibaren ortaya çıkarlar. Yaşla birlikte azalabilirler. Küçük yaşlarda yüz bölgesi aşırı güneşte kalanlarda çillenme çok olur.  

Yüzdeki çiller nasıl geçer?

Çilleri gidermek için lazer, ışık, kimyasal peeling, çiller için krem (leke giderici özellikteki tüm kremler) kullanılabilir.

Çil tedavisinde en etkili yöntemler hangileridir?

Çil sildirme çil tedavisinde en başarılı sonuçlar lazer ve ışık tedavileri ile alınır. Lazerle çil tedavisinde en iyi sonuçlar açık tenli kişilerde alınır. Koyu tenli kişilerde deneme atışı yapılmasında fayda vardır.

Çil tedavisinde hangi lazerler kullanılır?

  • KTP lazer 532 nm
  • IPL (430-1100 nm)
  • Alexandrite lazer 755 nm
  • Erbium lazer
  • CO2 lazer
  • Fraksiyonel lazerler

Lazerle çil tedavisi ne kadar arlıklarla ve kaç seans yapılmalıdır?

Seçilen lazer ve ışık sistemine göre, seans sayıları değişse de ortalama 4 seansta çillerde azalma veya kaybolma beklenir. Seanslar 3-8 hafta aralıklarla yapılabilir. Çillerde dört seans sonrası yılda 1-3 kez tedaviye devam edilerek çok daha iyi sonuçlar alınabilir.

Çil tedavisi kimlerde ve hangi durumlarda başarılıdır?

Çil tedavileri açık tenli kişilerde ve koyu renkli çillerde oldukça başarılıdır. Çillerin rengi açıldıkça lazerin çili yakalaması azaldığı için başarı oranı düşmesine rağmen açık tenlilerde açık renkli çillerde lazer tedavileri başarılı olur. Koyu tenli kişilerde açık renkli çili olanların lazer tedavileri risklidir. Çili yakalamak için yüksek dozlarda atılan lazerler cildi yakabilir. Bu sebeple koyu tenli olup açık renkli çili olan kişilerde lazer tedavilerinde dikkatli olunmalı, yanıtın olmadığı durumlarda cilt yenileme yöntemler ile cildi aydınlatmayı tercih edilmelidir. Lazerle çil tedavisinde koyu tenlilerde koyu renkli çillerde iyi sonuçlar alınabilir.

Lazerle çil tedavisinde yan etkiler nelerdir?

Lazerle çil tedavisinde beyaz tenli kişilerde yan etki beklenmez. Buğday ve esmer tenli kişilerde çil tedavinden sonra geçici veya kalıcı koyulaşmalar olabilir. Eğer doğru hastaya doğru lazerle uygulama yapılırsa bu tarz yan etkiler görülmez.

Lazerle çil tedavisinden sonra ciltte ne gibi değişiklikler görülür?

Lazerle çil tedavisinden hemen sonra cilt kızarıktır. Hafif bir ödem olabilir. Uygulamadan sonra birkaç gün içinde çiller kararır. Kararan çiller bir hafta içinde dökülerek ciltte aydınlanma meydana gelir.

Lazerle çil tedavisinden sonra nelere dikkat edilmelidir?

İşlemden sonra 12 saat banyo yapılmamalıdır. İşlemden sonra kızarıklık ve ödemi gidermek için buzla kompres yapılır. Lazerle çil tedavilerinden sonra iyileşene kadar besleyici ve nemlendirici kremler kullanılır. Düzenli olarak en az 30 faktörlü güneşten koruyucu sürülür. Lazerle tedaviden sonra 6 ay güneşlenmekten kaçınılmalıdır.

Çil Tedavisi / Uzm Dr. Gökhan Gökler

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
1
MD Whatsapp Hattımız.
Powered by