Feneryolu Mah. Bağdat Caddesi No:91 A/1 Blok Kat:1 D:3-4 KADIKÖY/İSTANBUL
tren

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon sistemleri kılı nasıl yok eder?

Lazer epilasyon ve ışık sistemleri tüyleri yok etmek için kıl kökünü tahrip eder. Lazer enerjisi derinin altındaki kıl köküne ulaşır. Kıl kökündeki pigmet olarak adlandırılan renk hücreleri lazer enerjisini emer. Burada yoğunlaşan lazer enerjisi çevre deri ve dokuda hasar yapmadan sadece kıl kökünü yakar. Zarara uğrayan kıl tekrar çıkmamaktadır.

Lazer sistemleri nelerdir?

Bu amaçla  alexandrite lazer, diode lazer,  Nd:YAG lazer ve IPL kullanılmaktadır Çok ince yüz ve vücut  tüylerinde sarartmak ve azaltmak maksatlı Q- switched Nd:YAG  kulanılır.

Lazer sistemlerinin özellikleri nelerdir?

 • IPL yani intense pulsed light lazerden farklıdır. Değişik dalga boylarını kapsayan bir ışık sistemidir.
 • Alexandrite 755 nm
 • Diode 800-810 nm
 • LP Nd: YAG 1064 nm
 • QS Nd:YAG 1064 nm

Alexandirite lazer ve IPL vücut tüylenmelerinde çok başarılı olmasına rağmen yüz bölgesinde yüksek oranda tüylenmede artış ve yayılmaya sebep olabilirler. Bu nedenle eğer yüz  bölgesinde kalın tüyler varsa long pulsed  Nd:YAG  veya diode lazer tercih edilmelidir.

Vücudun hangi bölgeleri tedavi edilebilir?

Tüm vücut bölgeleri lazer ile tedavi edilebilir. Kadınlarda en çok üst dudak, çene, bikini bölgesi kol, bacak ve koltukaltı bölgeleri tedavi edilir. Erkeklerde ise sırt, omuz, göğüs bölgesi ve sakal bölgesine uygulanır. Alın ve kaş üstleri de tedavi edilebilir. Lazer epilasyonda erkeklerde sırt ve sakal üstü bölgesi, kadınlarda yüz bölgesi  tedaviye dirençli olabilir.

Lazer epilasyonun diğer alternatif yöntemlere üstünlüğü nedir?

Lazer epilasyon hızlı, güvenli, uzun süreli ve kalıcı sonuç sağlar. Lazer epilasyon vücutta istenilen her yere uygulanabilir. Tıraş, ağda ve tüy dökücü kremler kılı ortadan kaldırır. Ancak kıl kökü yok olmadığı için bir ile dört hafta içinde tüyler geri döner. Lazer epilasyon da ise kıl kökü etkilendiği için tüyler yok olur.

Lazer epilasyonun riskleri nelerdir?

Kısa süreli yan etkisi deride kızarıklık ve kıl köklerinde ödemdir. Bu yan etki bir saat içinde kaybolur. Çok hassa ciltlerde birkaç gün sürebilir. Bazı lazer türlerinde esmer ve bronz tende uygulamalarda renk değişiklikleri, su toplama ve kabuklanma oluşabilir. Bu tür problemler nadirdir ve birkaç gün içinde geriler. Lazer yöntemi deri kanseri yapmaz. İç organlara zararı yoktur.

Lazer epilasyon kalıcı mıdır?

Lazer epilasyon büyük oranda kalıcıdır. Dört-altı seans sonrasında tüylerde %70-90 oranında azalma olur. Tüyler daha ince ve açık renkli hale gelir. Bu azalma yıllarca sürecektir.

Tedavi sonrası  lazer uygulanan alanda tüyler tamamen yok olur mu?

Lazer uygulanan alanda  pek çok hastada kıl miktarında % 70-90 azalma olur. Kalan tüylerin renkleri ve kalınlıkları azalır. Ancak tamamen tüysüz kalma durumu beklenmemelidir.

Tedavi etkinliği tedavi esansları tamamlandıktan sonra 6 ay içinde değerlendirilmelidir. Tekrar çıkacak kıllar 6 ay içinde belli olur.

Ne oranda tüyler tekrar çıkar ve ne kadar sürede tüyler geri döner?

Lazer epilasyon sonrası doğru uygulama yapılırsa tüylerin bir kısmı hemen dökülür. Geri kalanlar 1-3 hafta sonra deriden atılır

Lazer epilasyon ilk iki seansta belirgin azalma gözlemlenmeyebilir. Üçüncü ve dördüncü seanslardan sonra tüylerde belirgin azalma başlar. 4-6 seans sonrasında tüyler yıllarca çıkmayacak şekilde azalır. Bazı hastalarda seyrek idame seansları yapılabilir.

Lazer tedavisinden sonra az miktarda çıkan tüyler ince ve çok açık renklidir. Kozmetik problem teşkil etmez.

Niye en az altı seans gerekmektedir?

Bütün lazerler tüylerin aktif dönemine etkilidir. Dinlenme fazındaki tüy kökleri lazerden etkilenmez. Vücuttaki tüyler değişik dönemlerde aktif faz ve dinlenme fazına girerler. Lazer uygulama esnasında aktif kılları etkiler. Bir süre sonra dinlenme fazındaki tüyler aktif hale gelir. Bir sonraki uygulamada da bu tüyler yok edilir.

Seans sayısı hangi faktörlere bağlıdır?

 • Kıl rengi (açık renkli tüyler fazla sayıda seans gerektirir)
 • Etnik ve genetik yapı (koyu tenli kişiler fazla sayıda seans gerektirir).
 • Hormon durumu
 • Tedavi edilen alan ( dudak üstü, yüz, sakal üstü, üst bacak ve sırt bölgesi daha fazla seans gerektirir. Bazen tedaviye yanıtsızlık olabilir.
 • Tüy yoğunluğu
 • Yaş ( ergenlik dönemi ve yirmili yaşlarda tüylerin azalması için daha fazla seans gerekir.)
 • Kilo (fazla kilo tüy gelişimini arttırır)
 • İlaçlar (örneğin Dilantin and cyclosporine tüy gelişimini arttırabilir)

Lazer epilasyon için kimlere uygulanabilir?

Koyu renkli ve bronzlaşmış hastalar için IPL, Alexandrite 755 nm lazerler uygun değildir. Bu kişilere Diode 800-810 nm ve 1064 nm Nd YAG lazer uygundur.

Çocuklarda 12 yaş üzerinde özel problem varsa uygulanabilir.

Lazer epilasyon sadece kozmetik nedenlerle uygulamaz. Tüylenme yapan ilaç kullananlarda, batık tüy tedavisinde, kıl dönme probleminde de kullanılabilir.

Hangi tüy renkleri tedaviye en iyi yanıt verir?

Kıl köklerindeki pigment lazer tedavisi için önemlidir. Bu yüzden siyah veya kahverengi tüyler tedaviye en iyi yanıt veren guruptur.  Beyaz ve gri tüyler tedaviye yanıt vermez.

Lazer epilasyon ne sıklıkta yapılır, seanslar ne kadar sürer?
Lazer  uygulamaları  4- 12 haftada bir yapılmalıdır. Kıl köklerinin pigmentinin yeterli derecede olması için bu süre gereklidir. Lazer epilasyon 4 haftadan erken 12 haftadan geç olmamalıdır.

Seans süresi dudak üstü gibi bölgelerde 1-2 dakika iken, tüm bacak ve sırt gibi geniş alanlarda yarım ile bir saat sürebilir .

Lazer seansları esnasında nelere dikkat edilmelidir?
Lazer enerjisi aktif tüylere etkili olduğundan ağda, sir ağda, cımbız, iğneli epilasyon ve epilasyon cihazları iki hafta öncesinden kullanılmamalıdır. Bu yöntemler lazerin etkili olacağı kıl kökünü ortadan kaldırır.

Bazı lazer türleri özellikle Nd:YAG lazer  koyu tenlere  uygulanabilir. Bununla beraber en güvenli lazerde bile yeni güneşlenmiş ciltte istenmeyen yanıklar ve renk değişiklikleri yapabilir. Bu yüzden tedavinin en az 2 hafta öncesinde güneşlenilmemeli, solaryuma girilmemeli ve bronzlaştırıcı kremler uygulanmamalıdır. Ayrıca ten rengi koyulaştıkça lazerin kılı etkileme oranı azalır.

Jilet ve tüy dökücü krem kullanımı olabilir. Lazer uygulamasından bir gün önce tüylerin alınması en uygunudur. Tedavi günü veya lazerden hemen önce tüylerin alınması cildi hassaslaştırabilir.

Lazer tedavisinden önce tüyler alınmalıdır. Tüyler alınmazsa deri üstünde kalan tüyler yanarak acı verir ve lazer enerjisini emerek kıl köküne yeterli enerji gitmesini engelleyerek lazerin etkinliği azaltır.

Yaygın inancın tersine jilet tüyleri kalınlaştırmaz, çoğaltmaz, koyulaştırmaz. Bu yüzden tedavi öncesi ve seans aralıklarında jilet veya tüy dökücü kullanabilirsiniz.

Lazer epilasyonun iğneli epilasyona üstünlüğü nedir?

Lazer epilasyonda her ışık atışında çok sayıda kıl kökü etkilendiği için tedavi kısa sürer. Ayrıca tedavi aralıklarında tüyler çıkmaz. Az sayıda çıkan tüyler tüy dökücü veya makasla alınabilir. Lazer deri dışına çıkmamış batık tüylerde de etkilidir.

İğneli epilasyonda kıl köklerine elektrik akımı verilerek kıl kaybı sağlanır. Bu yöntemde uygulama tek tek kıl köklerine yapılmaktadır. İğneli epilasyon şu durumlarda çok uygundur

 • Az sayıda tüylerde
 • Yüzdeki ince tüyler
 • Lazerin uygulanamayacağı bölgeler (kaş altı bölge, göze yakın bölge, burun ve kulak içi)
 • Lazer ışığının kıl tarafından emilmediği ve bu yüzden etkilemediği beyaz ve çok açık renkli sarı, gri tüyler).

Çok ince ve açık renkli tüylerde, çok az sayıda tüylerde ve lazer tedavisinden sonra azalan ince açık renkli tüylerde iğneli epilasyon önerilebilir.

 İğneli epilasyon sonuçları kullanıcıya göre değişebilir. Yüz bölgesi gibi küçük alanlar bile, her hafta 2-3 saat uygulanarak 2 yıl sürebilir.

ETİKETLER:
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
1
×
MD Whatsapp Hattımız.