Feneryolu Mah. Bağdat Caddesi No:91 A/1 Blok Kat:1 D:3-4 KADIKÖY/İSTANBUL
tren

Kılcal Damar Tedavisinde Kullanılan Lazerler ve Özellikleri

Kılcal Damar Tedavisinde Kullanılan Lazerler ve Özellikleri

Kılcal damar tedavisinde kullanılan Nd: YAG lazer:

1064 nm dalga boyuna sahip Nd:YAG lazerlerin  duyarlılığı diğer damar lazerlerine göre düşüktür. Bu yüzden çok ince damarlarda etkinliği daha az olmaktadır.  Nd: YAG lazerin avantajı deride 6 mm derinliğe kadar inebilmesidir. Bu özellik diğer damar lazerlerinde yoktur. Bu nedenle büyük ve derin yerleşimli damarlarda tercih edilmesi gereken bir lazerdir. Özellikle bacak kılcal damarları  derin yerleşimli olduğu için Nd:YAG lazer kullanılır.  Tüm kılcal damar lazerleri cilt rengine (melanin) duyarlıdırlar. Bu özellik bazı lazerlerde koyu tenlerde yanık yapma riskini beraberinde getirir. Nd:YAG lazerin renk maddesine duyarlılığı  az olduğundan koyu tenlilerde kılcal damar tedavilerinde güvenle kullanılabilir. Normalde deride hasar yapmayan Nd: YAG lazer geniş damarlara gereğinden fazla yüksek dozlarda verilirse iz bırakabilir. Bu lazeri kullanırken doz ayarı çok önemlidir. Tecrübeli kişilerde yan etki görülme olasılığı çok düşüktür.

Kılcal damar tedavisinde kullanılan Pulsed dye lazer (PDL):

PDL 585 ve 595 nm dalga boyuna sahiptir. Damar giderme özelliği çok yüksektir. Kısa atımlı (0,45ms) PDL atış sonrası 1 hafta süren mor renk bırakır. Bu tür lazerler çok etkili olmalarına rağmen işlem sonrası görüntü hastaları rahatsız etmektedir. Bu sebeple uzun atımlı PDL’ler üretilmiştir. Uzun atımlı pulsed dye lazerlerde mor renk gelişmez. Seans sayısı biraz daha artabilir. Sonuçta aynı etkinliğe sahiptirler. Pulsed dye lazerler ince ve yüzeysel yüz kılcal damar tedavisinde güvenle kullanılan lazerlerdir. Uygun dozlarda yan etki gelişme ihtimali çok düşüktür.

Kılcal damar tedavisinde kullanılan KTP lazer (Potassium Titanyl Phosphate):

532 nm dalga boyundaki KTP lazerin renk duyarlığı yüksek olduğundan kılcal damarları kolayca etkiler.  Ancak kısa dalga boyuna sahip lazerler cildin derinlerine inemezler. Bu sebeple çok yüzeysel damarların dışında KTP lazerin  derindeki kılcal damarları yok etme olasılığı düşüktür. Ayrıca renk hücresine (melanin) duyarlılığı çok yüksektir. Bu özellik esmer tenlerde cildin yanık ihtimalini artırır. Esmer tenlilerde, kalın ve derin damarları olanlara uygun lazer değildir.

Kılcal damar tedavisinde kullanılan IPL (Intense Pulse Light):

Intense Pulse Light (IPL) 420-1400 nm arasında dalga boylarını içeren ışık sistemidir.  Kılcal damarın boyutuna göre dalga boyu değiştirilerek kılcal damar tedavisinde kullanılabilir. IPL sistemleri çok değişik teknolojilerle üretilir. Kaliteleri markalara göre farklılıklar gösterir. IPL cihazlarının sonuçları da cihazın kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Kaliteli bir IPL cihazı, uygun dalga boylarında lazerler kadar etkilidir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
1
MD Whatsapp Hattımız.
Powered by