Feneryolu Mah. Bağdat Caddesi No:91 A/1 Blok Kat:1 D:3-4 KADIKÖY/İSTANBUL
tren

Mikro İğneleme

Mikro İğneleme

Mikro iğneleme nedir ?

Mikro iğnelemede roller silindir şeklinde bir cihazın üzerinde en az 200-500 adet çok ince iğne olan bir el cihazıdır. Mikro iğneler sıra halinde dizilmiştir, 0,5-3 mm uzunlukta ve 0,1 mm çapındadır.  Mikro iğneler paslanmaz özelliktedirler. Ayrıca elektrikle çalışan kalem şeklinde modelleri de mevcuttur.

Mikro iğneleme nerelerde kullanılır?

Küçük iğnelerle yapılan mikro iğneleme tedavisi kırışıklık, sarkma, sivilce izleri, gözenek küçültme, yara izleri, leke tedavisi ve çatlak gidermede kullanılan bir yöntemdir. 

Mikro iğneleme nasıl etkili olur?

Tedavi sırasında, silindir şeklindeki roller veya elektrikli kalem şeklindeki mikro iğneleme cihazı ciltte gezinirken iğneler cildin üstünde yüzlerce minik kanallar açılır. Bir alandan 15 kez geçildiğinde, ortalama cm2 ‘de 250-500 delik açılır. Mikro iğnelerin oluşturduğu mikro kanallar, cilt tarafından yara gibi algılanır. Cildin doğal yara iyileşme sürecinde ortaya çıkan büyüme faktörleri, kollajen, elastin ve hyaluronik asit yapımı tetikler. Bunun sonucu olarak o bölgede cilt yenilenmesi meydana gelir.  

Mikro iğneleme nasıl uygulanır?

Cilt yenilemede mikro iğnelemenin ofis uygulamalarından önce anestezik etkili krem sürülebilir. Tedavi alanından yaklaşık 15-20 kez düz, dik ve oblik şekilde geçilir. Küçük noktavi kanamalar görülebilir. İşlem esnasında veya sonrasında cilt yenileyici losyon ve kremler sürülebilir. Mikro iğneler, cilde uygulanan krem, losyon, serum gibi ürünlerin cildin alt tabakalarına geçişini 200 kat arttırır. Büyüme faktörü, peptid, antioksidan ve vitaminler gibi cildin yenilenmesini uyaran ürünlerle kullanılarak, işlemin etkinliği arttırılabilir.

Mikro iğneleme ne sıklıkta ve kaç seans uygulanmalıdır?

Mikro iğneleme işlemi uygulama alanına göre ortalama 15-20 dk. sürer. 2-4 hafta aralıklarla uygulanabilen yöntemin sonuçlarının iyi olabilmesi için en az 5-6 seans yapılması gerekmektedir. Mikro iğneleme sonuçlarını gözlemlemek için en az 3 ay beklenmelidir.

Mikro iğneleme etkinliğini hangi faktörler belirler?

Mikro iğneleme tedavisinde kullanılan iğnelerin uzunluğu önemlidir. Mikro iğnelerden 0,5 -1 mm cilt yenileme, leke tedavisi, çatlak tedavisi, gözenek küçültmede kullanılır. Mikro iğnelerden 1,5-2 mm uzunlukta olanlar akne ve yara izi tedavisinde kullanılmaktadır.

Mikro iğneleme sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Mikro iğneleme sonrası 2-3 gün sürebilen kızarıklık olabilir. İşlem sonrası birkaç gün cilt yenileyici krem kullanılabilir. Güneşten korunmalıdır. İşlemden sonra ertesi gün günlük yaşama dönülebilir.

Mikro iğneleme diğer cilt yenileme yöntemleri ile bir arada kullanılabilir mi?

Mikro iğneleme yöntemi diğer cilt yenileyici yöntemlerle kombine edilebilir.  Kimyasal peeling, fraksiyonel lazerler, PRP ve mezolift ile birlikte tedavi etkinliği artırılabilir. 

Mikro iğneleme sonrası yan etki görülür mü?

Mikro iğneleme sonrası yan etki beklenmez. Esmer ve lekeli ciltlerde aşırı mikro iğneleme yapılırsa lekeler artabilir. Kemik üstü bölgelerde uzun iğnelerle aşırı uygulamalardan sonra iz gelişimi bildirilmiştir.

Mikro iğneleme kimlere uygulanmaz?

Mikro iğneleme gebelik ve emzirme dönemlerinde,  cilt enfeksiyonu varlığında, keloid eğilimi olanlarda, kemoterapi ve radyasyon tedavisi görenlerde uygulanmaz.

Evde kullanılan mikro iğnelerin özelliği nedir?

Evde kullanılan mikro iğneleme 0,25 mm. uzunluktaki cihazlardır. Haftada iki kez cilt yenileyici ürünlerle birlikte kullanılabilir. İşlem öncesi cihaz sıcak su ile temizlenilmelidir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
1
MD Whatsapp Hattımız.
Powered by