Feneryolu Mah. Bağdat Caddesi No:91 A/1 Blok Kat:1 D:3-4 KADIKÖY/İSTANBUL
tren

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling nerelerde kullanılır?

Kimyasal peeeling yani kimyasal soyucular en sık leke, iz ve kırışıklık tedavisi gibi kozmetik nedenler için uygulanır. Ayrıca yüzdeki sivilce izlerini hafifletmek ve sivilceyi tedavi etmek, kanser öncüsü lezyonları gidermek amacı ile kullanılmaktadır. Sivilce, rozase ve leke tedavisinde yardımcı bir tedavi yöntemidir. Kimyasal peeling deriye kimyasal solüsyon sürülerek, cildin üst tabakasını soyup deriyi iyileştirme ve düzeltme amacı ile kullanılmaktadır.

Kimyasal peeling çeşitleri nelerdir?

Kimyasal peeling, işlemin derinlik seviyesine göre yüzeysel, orta ve derin olmak üzere üçe ayrılır. Bu sınıflandırma peeling yöntemini cildin hangi tabakasına kadar soyulma yaptığına göre yapılmaktadır. Günümüzde, yüzeysel ve orta derinlikteki uygulamalar daha sık yapılmaktadır. Derin peeling uygulamalarının yerine lazer ile soyma yöntemi daha çok tercih edilmektedir.

Kimyasal peelingler ne sıklıkta kullanılır?

Yüzeysel peelingler 1-3 haftalık aralıklarla uygulanabilirken, orta derecedeki peelingler 1-6 ay aralıkla uygulanabilir.

Kimyasal peelingte hangi maddeler kullanılır?

Kimyasal peelingte en çok kullanılan maddeler meyve asitleri (alfa hidroksi asitler (AHA)), salisilik asit (beta hidroksi asit (BHA)), jessner solüsyonu ve triklorasetik asit (TCA)’tir. Tüm bu ürünler ciltte soyulmayı arttırıcı etki gösterir. Böylece hücre yenilenmesi hızlanmış olur. Derinin üst tabakası soyularak, derinin pürüzsüzleşmesi sağlanır.

Kimyasal peeling öncesi cilt nasıl hazırlanmalıdır?

Kimyasal peeling öncesi ve seans aralıklarında A vitamini türevi retinoik asitli krem veya düşük konsantrasyonlarda meyve asitli krem veya yıkama jelleri kullanılmalıdır. Bu ürünler peelinglerin etkinliğini arttırır. Leke tedavisi görenlerde bu ürünlerin yanı sıra leke giderici kremler eklenir.

Kimyasal peeling uygulama sırasında neler beklenir?

Kimyasal peeling muayenehane ortamında uygulanabilir. Ameliyathane şartları gerektirmez. Kimyasal peeling uygulamaları esnasında yanma ve batma duygusu hissedilir. Bir vantilatör yardımı ile bu duygu hafifletilir. Uygulamadan hemen sonra ciltte kızarıklık ve ödem oluşur.

Kimyasal peeling sonrasında ciltte nasıl değişiklikler olur?

Yüzeysel peelinglerde kızarıklık, kabuklanma ve kuruluk çok az olur ve günlük yaşamı, çalışma hayatını engellemez. Orta dereceli kimyasal peelingten sonra 5-7 gün sürebilen geçici kızarıklık, kabuklanma ve soyulmalar olur. Kimyasal. peeling tedavisinden 1 hafta sonra cilt daha canlı ve parlak olur. Tedavi devam ettikçe cildin yapısı daha sağlıklı hale gelir.

Kimyasal peeling sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Mutlaka tedavi sonrası ve seans aralıklarında günlük cilt bakımında güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır. İz kalmaması için kabuklar koparılmamalıdır. Yüzeysel peeling sonrası hafif nemlendiriciler, derin peeling sonrası yoğun nemlendiriciler kullanılır.

Kimyasal Peeling / Uzm. Dr. Gökhan Gökler

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
1
MD Whatsapp Hattımız.
Powered by