Feneryolu Mah. Bağdat Caddesi No:91 A/1 Blok Kat:1 D:3-4 KADIKÖY/İSTANBUL
tren

Gözenek Sıkılaştırma

Gözenek Sıkılaştırma

Gözenek nedir?

Gözenek sıkılaştırma tedavisi: Gözenekler kıl folikülleri ve yağ bezi kanallarının cilde açılma noktalarıdır. Gözenekler cildi dış etkenlerden ve bakterilerden koruyan sebum adı verilen yağın, cilt yüzeyine taşınmasını sağlarlar. Cildin yağlılık oranı ve genetik özellikler gözeneklerin genişlik derecesinde etkilidir.

Gözenek genişlemesi nerelerde görülür?

Yüzde gözenek genişlemeleri en çok yanaklar, alın ve çenede görülür. Tüm yüz cildinde gözenek genişlemesi olanlar da vardır.

Gözenek genişlemesi nedenleri nelerdir?

Genellikle yağlı ciltlerde ve siyah noktaları olanlarda,  yağ artıkları gözeneklerde birikerek gözenek genişlemelerine sebep olurlar.  Gözenek genişlemeleri genellikle akne hastalarında görülür. Ancak gözenek genişlemesi olup akne şikayeti olmayanlar da olabilir. Yaşla beraber kollajenin azalması sonucu cildin sarkmasıyla gözenekler iyice belirginleşebilir. Ciltte yaşlanma ve güneş hasarı cildin kalınlaşmasına ve ölü deri atılımının yavaşlamasına sebep olur. Ciltten atılamayan ölü deri hücrelerinin gözeneklerde birikmesiyle gözeneklerde genişleme meydana gelir.

Gözenek sıkılaştırmak neden yapılır?

Büyük gözenekli cilt estetik amaçla tedavi edilir. Ancak gözenekleri yok etmek mümkün değildir. Tedavide amaç gözenekleri sıkılaştırmak ve küçültmek olmalıdır.

Yağlı ciltte gözenekleri sıkılaştırmada hangi tedaviler kullanılır?

Gözenekleri sıkılaştırmak için cildin yapısını göz önünde bulundurmak gerekir. Gözenekleri geniş genç ciltte asıl problem cildin yağlı olması ve gözeneklerin tıkanması sonucu genişlemesidir. Gençlerde gözenekleri tıkayan siyah noktalara engel olunmalıdır. Gözeneklerin tıkanmaması için salisik asitli krem, jel ve losyonlar, A vitaminli krem ve jeller, meyve asitli krem ve jeller kullanılabilir. Bu ürünlerin kullanılmasına rağmen gözenekler tıkandıysa doktor kontrolünde tıbbi cilt temizliği yapılmalıdır. Genç ciltlerde etkinliği arttırmak için meyve asitli peeling, karbon peeling, mikro iğneleme ve ışık uygulamaları yapılabilir. Genişlemiş gözeneklerle birlikte izler varsa fraksiyonel sistemlerden faydalanılabilir.

Kuru ve karma ciltlerde gözenek sıkılaştırmada hangi tedaviler kullanılır?

Kollajen kaybına bağlı gözenek genişliğinde cildi yenileyen kollajeni arttıran yöntemler kullanılmalıdır. Cildi yenileyen antiaging kremler, lazer-ışık uygulamaları, fraksiyonel sistemler, mikro iğneleme, kimyasal peelingler veya karbon peeling gibi cildi gençleştiren tüm yöntemler gözenek sıkılaştırmada etkilidir.

Gözenek sıkılaştırmada tedaviler nasıl etkili olur?

Tedavide kullanılan yöntemler yeni kollajen sentezine yol açarak ve ölü deri atılımını arttırarak gözenek sıkılaştırmada etkili olurlar. Çoğu gözenek uygulaması için en az 5-6 seans gereklidir. Uygulamalar 2-4 hafta aralıklarla yapılabilir. Gözenek problemi aşırı olanlarda birkaç yöntem bir arada veya dönüşümlü kullanılabilir. Örneğin kimyasal peelingle mikro iğneleme veya ışık tedavisiyle fraksiyonel sistemler bir arada kullanılabilir. Böylece daha iyi sonuçlar alınabilir. Gözenek sıkılaştırıcı etki kollajen artışı ile ilgili olduğundan tedavilerin asıl sonuçları 6-12 ay sonra ortaya çıkar.

Gözenek Sıkılaştırma / Uzm. Dr. Gökhan Gökler

Gözenek sıkılaştırma fiyatları ve uygulama hakkında bilgi için iletişim sekmesinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
1
MD Whatsapp Hattımız.
Powered by